Trzecia edycja szkolenia w ramach projektu „CGen korekcja”

Trzecia edycja szkolenia w ramach projektu „CGen korekcja”

W dniach 15-16.11.2018 r. organizujemy kolejną edycję szkolenia dla korektorów racic zainteresowanych przyłączeniem się do projektu „CGen korekcja”. W ramach bezpłatnego szkolenia odbędą się wykłady dotyczące schorzeń racic oraz warsztaty z obsługi aplikacji przeznaczonej do rejestrowania wyników korekcji. Po raz trzeci gościć będziemy światowej klasy specjalistę profesora Johanna Koflera (Uniwersytet Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu). Jest on współautorem „ICAR Atlas Zdrowia Racic”, a także instruktorem korekcji racic. Szkoleniowiec przeprowadzi także ocenę umiejętności uczestników podczas części praktycznej.

Szkolenie odbędzie się w Poznaniu i jest organizowane przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Szczegóły dotyczące szkoleń organizowanych w ramach projektu „CGen korekcja” znajdują się na stronie www.cgen.pl/korekcja/szkolenia.

Korektorze – zgłoś się za pomocą formularza dostępnego na stronie www.cgen.pl/korekcja/dolacz i zostań użytkownikiem aplikacji “CGen korekcja

Hodowco – zachęć korektora, z którego usług korzystasz, żeby zgłosił się na szkolenie i rozpoczął korzystanie z aplikacji “CGen korekcja

Kontakt możliwy pod numerem telefonu 732 430 624.

Wypełnij ankietę hodowlaną do końca lipca 2018

Wypełnij ankietę hodowlaną do końca lipca 2018

Podczas wystaw zwierząt hodowlanych w Sielinku oraz Szepietowie rozmawialiśmy z hodowcami o tym, co można poprawić w stadzie na drodze zarządzania, a w jakich obszarach podstawą jest praca hodowlana. Nasi rozmówcy dzielili się z nami opiniami dotyczącymi priorytetów, którymi się kierują przy wyborze buhaja. Wskazywali też problemy, w odniesieniu do których oczekują poprawy na drodze doskonalenia genetycznego. Zdanie wyrażone przez hodowców znajdzie odzwierciedlenie w tworzonym przez PFHBiPM indeksie ekonomicznym.

Każdy hodowca, który chce mieć wpływ na opracowywany polski indeks ekonomiczny nadal może wziąć udział w projekcie wypełniając ankietę zamieszczoną na stronie tworzymyindeks.pl. Zapraszamy do wskazania, które z cech powinno się uwzględnić, by nowy indeks odpowiadał Twoim oczekiwaniom.

Jeżeli chcesz poprawić efektywność swojej pracy wypełnij ankietę hodowlaną do 31.07.2018. Dzięki Twojemu zaangażowaniu opracujmy indeks stanowiący narzędzie ułatwiające wybór buhaja, którego córki zwiększą Twoje zyski.

Więcej informacji na temat projektu można uzyskać na stronie Centrum Genetycznego PFHBiPM: www.cgen.pl/indeksy/indeks-ekonomiczny/.

Rozwój projektu „CGen korekcja”

Rozwój projektu „CGen korekcja”

Projekt “CGen korekcja” wszedł w fazę dynamicznego rozwoju. W ostatnim czasie mieliśmy przyjemność przyłączyć 200-tną oborę do projektu, a liczba zgłoszeń zarejestrowanych przez korektorów przekroczyła 30 tysięcy. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za dotychczasowe zaangażowanie, a pozostałych hodowców i korektorów zachęcamy do rozpoczęcia korzystania z darmowej aplikacji „CGen korekcja”.
Więcej informacji o tym, co się dzieje w projekcie można znaleźć pod adresem https://www.cgen.pl/korekcja/realizacja/
Natomiast dokumenty potrzebne do przyłączenia się do projektu dostępne są tutaj.

Rośnie problem inbredu u polskich krów

Rośnie problem inbredu u polskich krów

Poziom inbredu u krów rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej przekroczył poziom 4% i, co bardziej niepokojące, jego tempo przyrostu rośnie coraz bardziej. O tym jak ograniczać jego skutki można przeczytać w czerwcowym numerze „Hodowli i Chowu Bydła”.
Polecamy też informacje opublikowane na naszej stronie: cgen.pl/inbred.

Poznaj choroby racic z „ICAR Atlas Zdrowia Racic”

Poznaj choroby racic z „ICAR Atlas Zdrowia Racic”

W majowym numerze „Hodowli i Chowu Bydła” ukazał się artykuł otwierający cykl publikacji dotyczących schorzeń racic zawartych w „ICAR Atlas Zdrowia Racic„. Podkreślamy wagę „Atlasu” jako narzędzia ułatwiającego poprawne rozpoznanie problemu, gdyż tylko to umożliwia podjęcie właściwych działań. Opisy poszczególnych jednostek uzupełnione zostały o wyniki najnowszych badań oraz dane pozyskane od światowych specjalistów w tej dziedzinie. W kolejnych numerach będziemy przedstawiać informacje dotyczące rozpoznawania i radzenia sobie z poszczególnymi dysfunkcjami. Zapraszamy do lektury.

Hodowcy wypełniają ankietę

Hodowcy wypełniają ankietę

Hodowcy biorą sprawy w swoje ręce! Spływa do nas coraz więcej ankiet dotyczących preferencji hodowlanych. Każdy hodowca i producent mleka może wypowiedzieć się, które cechy są dla niego ważniejsze. Umożliwi to przygotowanie pierwszego polskiego indeksu ekonomicznego. Ankietę można wypełnić drogą elektroniczną. Adres strony udostępniają wszyscy pracownicy terenowi PFHBiPM. Informacje na temat ankiety można uzyskać także dzwoniąc do Centrum Genetycznego (61 222 39 87) lub kontaktując się z nami drogą elektroniczną: info@cgen.pl.

Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie: www.cgen.pl/indeksy/indeks-ekonomiczny/.

Najnowsze wyniki oceny wartości hodowlanej już dostępne

Najnowsze wyniki oceny wartości hodowlanej już dostępne

Od dzisiaj zostały udostępnione na naszej stronie internetowej najnowsze wyniki oceny wartości hodowlanej buhajów. Karta buhaja zawiera również najnowszy ranking międzynarodowy (indeksy krajów należących do Spółdzielni EuroGenomics) oraz inbred i spokrewnienie z populacją krów w Polsce. Oprócz tego, zaktualizowano wyniki indeksów rodowodowych i ranking stad. Zapraszamy do korzystania z narzędzi dostępnych pod adresem www.cgen.pl/indeksy

Życzenia świąteczne

Życzenia świąteczne

Życzymy Państwu spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych. Mamy nadzieję, że czas spędzony w gronie najbliższych pozwoli z nadzieją spoglądać w przyszłość.

Zapraszamy do współtworzenia polskiego indeksu ekonomicznego

Zapraszamy do współtworzenia polskiego indeksu ekonomicznego

Trwa projekt dotyczący stworzenia pierwszego krajowego indeksu ekonomicznego dla bydła mlecznego rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej. Dzięki niemu możliwa będzie selekcja zwierząt z nastawieniem na maksymalizację zysków wynikających z postępu genetycznego.

Czytaj dalej...
Zdrowotność racic tematem nadchodzącego Forum Zootechniczno-Weterynaryjnego

Zdrowotność racic tematem nadchodzącego Forum Zootechniczno-Weterynaryjnego

Zagadnienia związane ze zdrowotnością racic stają się coraz popularniejsze. Serdecznie zapraszamy na XIV Forum Zootechniczno-Weterynaryjne „Zdrowe racice i wymiona, a efektywna produkcja”. Konferencja odbędzie się w dniach 19-20.04.2018 r. w budynku Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (ul. Dojazd 11). Organizatorami…

Czytaj dalej...
1 2 3 5