co nowego

Wszystkie aktualności CGen znajdziesz tutaj.
Kalendarium wydarzeń jest dostępne tutaj.
Najnowsze aktualności i nadchodzące wydarzenia wyświetlane są poniżej.

   Zapraszamy na III Forum Genetyczne

   Zapraszamy na III Forum Genetyczne

   Do 02.12.2021 r. trwają zapisy na III Forum Genetyczne – „Nowe cechy w hodowli”. Wydarzenie to odbędzie się online w dniach 03-04.12.2021 r.

   Zapraszamy osoby zainteresowane nowymi kierunkami doskonalenia zwierząt, przyszłością hodowli bydła mlecznego i nowoczesnymi metodami pomiaru i rejestracji cech. Konferencja jest dedykowana przede wszystkim hodowcom bydła mlecznego oraz producentom mleka z terenu całego kraju, a także osobom zaangażowanym w doradztwo hodowlane, pracownikom firm hodowlanych oraz przedstawicielom świata nauki i młodzieży uczącej się lub studiującej na kierunkach rolniczych. W trakcie drugiego dnia konferencji zostanie wyemitowany materiał wideo z warsztatów terenowych. Do zapoznania się z nim zapraszamy także osoby zainteresowane tematyką zdrowotności racic, specjalistów odpowiedzialnych za kompleksowe zapewnienie i utrzymanie dobrostanu krów mlecznych oraz minimalizowanie negatywnych skutków występowania schorzeń racic w stadzie.

   Na stronie konferencja.pfhb.pl znajduje się:
   – program wydarzenia,
   – informacje o poszczególnych prelegentach oraz powiązanych tematach,
   – formularz do zapisania się na konferencję.

   Zapraszamy!

   Wydarzenie jest współfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.

   Wokół produkcji mleka podczas konferencji “Narodowe Wyzwania w Rolnictwie”

   Wokół produkcji mleka podczas konferencji “Narodowe Wyzwania w Rolnictwie”

   Zbliża się kolejna edycja konferencji pt. “Narodowe Wyzwania w Rolnictwie”, organizowanej przez „Farmera”. Udział w wydarzeniu w dniu 3 listopada 2021 r. jest możliwy zarówno stacjonarnie w Warszawie, jak i online. PFHBiPM objęła patronat nad sesją dotyczącą produkcji mleka. Tematyka wykładów podczas niej będzie następująca:

   • “Problemy współczesnej hodowli bydła i produkcji mleka”,
   • “Stado wolne od chorób wirusowych a przyszłość hodowli”.
   • “Hodowla bydła a emisja gazów cieplarnianych”.

   Czytaj dalej „co nowego”

   Wyniki oceny wartości hodowlanej są dostępne

   Wyniki oceny wartości hodowlanej są dostępne

   Opublikowaliśmy październikowe wyniki oceny wartości hodowlanej. Można je znaleźć w nowych rankingach na bazie IE oraz indeksu PF dla najlepszych jałówek i krów. Jednocześnie udostępniliśmy wyniki oceny genomowej sztuk w indywidualnych podsumowaniach genotypowania.
   Rankingi najlepszych samic są dostępne tutaj.
   Więcej informacji o podsumowaniu genotypowania znajduje się tutaj.

   Konferencja dla korektorów ANKA

   Konferencja dla korektorów ANKA

   W dniach 22-23.09.2021 pod Gironą odbyła się letnia szkoła korekcji zorganizowana przez hiszpańskiego producenta poskromów ANKA. Całość miała miejsce w gospodarstwie rodzinnym Mas Bes, które poza produkcją mleka specjalizuje się w działalności edukacyjnej. W konferencji brała udział liczna grupa korektorów. Szczęśliwie nie zabrakło reprezentantów Polski.

   Kluczowymi osobami, które dzieliły się wiedzą i doświadczeniem byli korektorzy z Włoch – Loris de Vechis i Kanady – Jamie Sullivan. Wzięli oni udział w swojego rodzaju międzykontynentalnej rywalizacji. Sposób organizacji części warsztatowej umożliwił wszystkim bieżące śledzenie ich poczynań. Prawidłowość przeprowadzonej korekcji była sprawdzana poprzez weryfikację rozłożenia obciążenia na racicy. Tak więc głównym wyznacznikiem było osiągnięcie celu funkcjonalnego. Poza samą korekcją znaczny nacisk podczas warsztatów postawiono na zaprezentowanie sposobów zaganiania krów do poskromu. Celem jest ograniczenie stresu zwierząt przy jednoczesnej optymalizacji pracy ludzi. Wielokrotnie odwoływano się do koncepcji bud-box. Jest to rozwiązanie pokazujące jak można wykorzystać wiedzę o zachowaniu krów do projektowania przepędów. Czytaj dalej „co nowego”

   Ranking najlepszych samic aktualizowany 6 razy w roku

   Ranking najlepszych samic aktualizowany 6 razy w roku

   W ramach rankingów samic możemy wyświetlić zestawienia najlepszych:

   • jałówek na bazie genomowych wartości IE oraz PF,
   • krów na bazie genomowych wartości IE oraz PF,
   • krów na bazie konwencjonalnych wartości IE oraz PF.

    
   Rankingi te są aktualizowane 6-krotnie w ciągu roku. Terminy ich aktualizacji wiążą się z publikacją ocen wartości hodowlanej w sezonach głównych (kwiecień, sierpień, grudzień) i dodatkowych (luty, czerwiec, październik). Cosezonowa zmiana rankingów wiążę się ze zmianą daty przy komunikacie, który wyświetlany jest na stronie z rankingiem Czytaj dalej „co nowego”

   Współpraca z Instytutem Zootechniki PIB

   Współpraca z Instytutem Zootechniki PIB

   15 września 2021 r. w siedzibie PFHBiPM w Warszawie zostało podpisane porozumienie pomiędzy Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka a Instytutem Zootechniki Państwowym Instytutem Badawczym. Celem porozumienia jest usprawnienie polskiego systemu oceny wartości hodowlanej bydła ras mlecznych poprzez szeroko pojęte współdziałanie obydwu podmiotów. Więcej o tej współpracy można przeczytać tutaj.

   Zapoznaj się z sierpniowymi zakresami IE oraz nowym raportem z dostępności nasienia

   Zapoznaj się z sierpniowymi zakresami IE oraz nowym raportem z dostępności nasienia

   Cosezonowa ocena wartości hodowlanej powoduje zmianę zakresów Indeksu Ekonomicznego (IE). Aktualne dla sierpniowej oceny zakresy IE opublikowaliśmy na stronie www.cgen.pl/indeks-ekonomiczny/aktualne-wyniki. Dzięki nim możliwe jest porównanie wartości IE interesującego nas buhaja, krowy lub stada na tle populacji.

   Dodatkowo na stronie www.cgen.pl/raporty umieściliśmy nowy raport z dostępności nasienia buhajów rasy phf (stan na dzień 30.08.2021 r.). Wskazaliśmy w nim najlepsze według IE buhaje czarno-białe lub czerwono-białe m.in. z podziałem na typ dostępnego nasienia (konwencjonalne, seksowane). Raport stanowi uzupełnienie do zestawienia “Top buhaje – ocena wartości hodowlanej 2021.2” dostępnego na stronie pfhb.pl/hodowla/top-listy.

   Sierpniowe wyniki IE samic są dostępne

   Sierpniowe wyniki IE samic są dostępne

   Wyniki sierpniowego sezonu oceny wartości hodowlanej samic zostały opublikowane. Zajrzyj do rankingów CGen jeśli szukasz informacji o wynikach Indeksu Ekonomicznego (IE) dla najlepszych:

   • samic – jałówek z oceną genomową, krów z oceną genomową lub konwencjonalną,
   • jałówek i buhajków z oceną rodowodową,
   • stad na bazie indeksów rodowodowych.

    
   Natomiast wyniki genotypowania swoich sztuk znajdziesz w indywidualnym podsumowaniu genotypowania. Narzędzia są dostępne na stronie www.cgen.pl/indeksy.

   Rozmawiamy o ocenie wartości hodowlanej

   Rozmawiamy o ocenie wartości hodowlanej

   Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat najnowszych trendów w ocenie wartości hodowlanej. W wywiadzie z dyrektorem CGen omówiona została nie tylko obecnie stosowana u bydła ocena wielostopniowa. Pojawiły się w nim także informacje na temat oceny jednostopniowej, która jest nowym podejściem metodycznym do oceny wartości hodowlanej. Obecnie większość najlepszych ośrodków obliczeniowych na świecie pracuje nad wdrożeniem tej metody. Treść wywiadu została opublikowana na portalu Farmer.pl tutaj.

   Jałówki, krowy i buhaje z najwyższym IE

   Jałówki, krowy i buhaje z najwyższym IE

   W oczekiwaniu na wyniki kolejnego sezonu oceny wartości hodowlanej warto sięgnąć po artykuł “Indeks Ekonomiczny – analiza oceny z kwietnia 2021 r.”. Przedstawiono w nim analizy z bieżącego sezonu dotyczące:

   • buhajów odmiany HO i RW – top 100 oceny oraz wszystkich dostępnych na krajowym rynku,
   • krów odmiany HO i RW – objętych oceną wartości hodowlanej,
   • stad krów rasy PHF,
   • jałówek odmiany HO i RW – z oceną genomową z top 100 wg IE, ojców jałówek z najwyższym IE, hodowców najbardziej ekonomicznych jałówek, województw z najlepszymi jałówkami.

   Wspomniany artykuł został opublikowany w lipcowym czasopiśmie “Hodowla i Chów Bydła” oraz jest dostępny na stronie: www.cgen.pl/indeks-ekonomiczny/baza-wiedzy