Wszystkie aktualności CGen znajdziesz tutaj.
Najnowsze aktualności i nadchodzące wydarzenia wyświetlane są poniżej.
Zakresy indeksów selekcyjnych

Opublikowaliśmy zakresy Indeksu Ekonomicznego (IE) oraz indeksu PF aktualne dla sierpniowego sezonu oceny wartości hodowlanej. Zostały one przedstawione na wykresach, w których każdy z kolorów odpowiada grupie 20% zwierząt. Przy czym kolorem ciemnozielonym oznaczamy 20% zwierząt o najlepszych wynikach, a czerwonym – o najsłabszych. Każdy z poniższych wykresów posiada także grafikę odpowiadającą typowi zwierzęcia, którego dotyczy (buhaj, krowa lub stada) wraz z jego odmianą (HO, RW, rasa polska holsztyńsko-fryzyjska) oraz informacją o indeksie selekcyjnym (IE lub PF).
- rankingi na bazie Indeksu Ekonomicznego (IE) oraz indeksu PF dla najlepszych jałówek i krów,
- wyniki oceny genomowej samic wraz z informacją o ich cechach genetycznych w indywidualnych podsumowaniach genotypowania, dostępnych dla hodowców genotypujących w PFHBiPM.
Bydło rasy simentalskiej z sierpniowymi wynikami OWH

Bydło rasy simentalskiej otrzymało sierpniowe wyniki oceny wartości hodowlanej. Najlepsze buhaje i krowy zostały opublikowane w rankingach dostępnych na stronie: www.cgen.pl/indeksy.
Wyświetlenie wyników indeksu PFSM jest możliwe po zmianie w menu danego rankingu w filtrze rasy/odmiany pozycji domyślnej “HO” na “SM”.
Samice rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej z sierpniowymi wynikami OWH

Opublikowaliśmy sierpniowe wyniki oceny wartości hodowlanej dla krów i jałówek rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej.
Zaktualizowane zostały następujące ogólnodostępne rankingi:
– najlepszych samic na bazie Indeksu Ekonomicznego (IE) lub indeksu PF. W tym rankingu znajdziesz krowy (ocenione konwencjonalnie lub genomowo) i jałówki (ocenione genomowo),
– najlepszych jałówek na bazie indeksu rodowodowego (rIE lub rPF),
– najlepszych stad na bazie indeksu rodowodowego (rIE lub rPF).
Zapraszamy na stronę z rankingami: www.cgen.pl/indeksy lub Czytaj dalej „co nowego”
Sierpniowe wyniki OWH buhajów opublikowane

Opublikowaliśmy wyniki oceny wartości hodowlanej buhajów rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej z sierpniowego sezonu. Ich wyświetlanie jest możliwe w rankingu najlepszych buhajów na stronie: www.cgen.pl/indeksy
Osobniki można szeregować według wartości Indeksu Ekonomicznego (IE) lub indeksu PF. Domyślnie wyświetlają się te buhaje, które są oznaczone jako dostępne na polskim rynku. Aktualizacja dostępności nasienia przez współpracujące firmy odbywa się na bieżąco. Natomiast Czytaj dalej „co nowego”
O zdrowiu racic polskich krów na polu międzynarodowym

W trakcie lipcowej Letniej Szkoły Korekcji połączonej z konferencją dotyczącą zdrowia racic i dobrostanu kierownik Centrum Genetycznego PFHBiPM Katarzyna Rzewuska na zaproszenie organizatorów przedstawiła działania mające na celu poprawę zdrowia racic realizowane w Polsce. Prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony słuchaczy.
Pytania do prelegentki dotyczyły głównie charakterystyki polskiej populacji bydła oraz chorób racic najczęściej rozpoznawanych u polskich krów. Pytano także o realizację projektu “CGen korekcja” i doceniono PFHBiPM za prowadzoną współpracę międzynarodową, czerpanie z najnowszej wiedzy oraz wykorzystywanie jej w swoich działaniach. Czytaj dalej „co nowego”
Sprawdzaj spokrewnienie przed kojarzeniem osobników

Zwierzęta mogą być ze sobą spokrewnione w większym lub mniejszym stopniu. Bliskiego spokrewnienia między przyszłą parą rodzicielską należy unikać, ponieważ wzrost inbredu potomka pogłębia skutki depresji inbredowej. W jej wyniku obniżają się produkcyjność, odporność i płodność, czyli hodowca ponosi straty, mimo że zależy mu na maksymalizacji zysków.
Jaką warto przyjąć strategię? Czytaj dalej „co nowego”
Czy wiesz jak wygląda zdrowotność racic w Twoim stadzie?

W ocenie stanu zdrowia racic w stadzie pomaga aplikacja “CGen korekcja”. Jest to narzędzie udostępniane hodowcom korzystającym z oceny wartości użytkowej w PFHBiPM.
W jaki sposób korzysta się z aplikacji “CGen korekcja”?
Zaobserwowane choroby i problemy z racicami rejestrujemy przy użyciu tabletu, telefonu lub komputera. Dzięki pobieraniu danych z systemu informatycznego PFHBiPM (FedInfo), możliwe jest przypisanie informacji do konkretnych zwierząt, znajdujących się w danym momencie w stadzie. Większość informacji wprowadzana jest do aplikacji przez korektorów racic, ale zdarzają się również stada, w których hodowcy samodzielnie rejestrują informacje. Rozpoznawanie poszczególnych schorzeń racic rejestrowanych w aplikacji oparte jest o “ICAR atlas zdrowia racic”. Czytaj dalej „co nowego”
O żywieniu, genetyce i systemach hodowli zwierząt
W dniach 26-28 kwietnia 2023 r. w Nitrze (Słowacja) odbyło się 1-sze Centralno-Wschodnie Spotkanie Regionalne EAAP. W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyło ponad 155 uczestników z całego świata. Najliczniejsze reprezentacje, zgodnie z ideą spotkania, pochodziły z naszego regionu geograficznego, w tym z Polski.
Sesje wykładowe były poświęcone żywieniu, genetyce oraz systemom hodowli zwierząt, obejmujących zagadnienia związane z dobrostanem zwierząt, zdrowiem i reprodukcją. Spotkanie rozpoczęło się od 6-ciu wystąpień plenarnych, w tym dwóch z Polski. Czytaj dalej „co nowego”
Opublikowaliśmy wyniki z czerwcowego sezonu OWH
Wyniki oceny wartości hodowlanej z czerwca 2023 r. są dostępne. Opublikowaliśmy:
Dostęp do wymienionych narzędzi jest dostępny na stronie www.cgen.pl/indeksy.
Aktualne zakresy indeksów i dostępne buhaje

Wyniki indeksów selekcyjnych zwierząt publikowane w każdej ocenie wartości hodowlanej odnosimy do wyników osiągniętych przez populację w tym samym czasie. Zakresy indeksów przedstawiamy na wykresach, w których każdy z kolorów odpowiada grupie 20% zwierząt. Przy czym kolorem ciemnozielonym oznaczamy 20% zwierząt o najlepszych wynikach, a czerwonym – o najsłabszych. Każdy z wykresów posiada grafikę odpowiadającą typowi zwierzęcia, którego dotyczy wraz z jego odmianą oraz informacją o indeksie selekcyjnym.
Zachęcamy do zapoznania się z załączonymi zakresami indeksów, aktualnymi dla sezonu kwietniowego oceny wartości hodowlanej. Czytaj dalej „co nowego”
Polska wybrana na gospodarza kolejnej konferencji EHRC

Polska hodowla została w tym roku doceniona przez europejskie środowisko skupione wokół bydła holsztyńskiego. Przede wszystkim wybrano nas na gospodarza kolejnej konferencji EHRC (Europejska Konfederacja Czarno-Białego i Czerwono-Białego Bydła Holsztyńskiego), która odbędzie się w Warszawie w 2026 roku. To duże wyróżnienie i okazja do zaprezentowania populacji rasy PHF szerszemu audytorium ekspertów. Symboliczne przekazanie dzwonu do rąk Prezydenta PFHBiPM Leszka Hądzlika nastąpiło w ramach Walnego Zgromadzenia EHRC.
Innym ważnym aspektem była możliwość zaprezentowania realizowanego przez PFHBiPM projektu „CGen korekcja”. Czytaj dalej „co nowego”