Wszystkie aktualności CGen znajdziesz tutaj.
Kalendarium wydarzeń jest dostępne tutaj.
Najnowsze aktualności i nadchodzące wydarzenia wyświetlane są poniżej.
Przewodnik po schorzeniach racic zaktualizowany

Druga edycja “ICAR atlas zdrowia racic” jest już dostępna w języku polskim. Specjaliści z międzynarodowej organizacji ICAR udoskonalili przewodnik poprzez aktualizację zdjęć, które lepiej prezentują daną chorobę racic. Dzięki temu korektorzy racic i hodowcy otrzymali aktualniejszy materiał, który pomaga w prawidłowym i jednolitym rozpoznawaniu schorzeń.
Choroby z atlasu wraz z odpowiadającymi im skrótami są wykorzystywane podczas rejestracji danych dotyczących zdrowotności racic w aplikacji “CGen korekcja”. Po zakończonej wizycie korektora, hodowca otrzymuje je również w zestawieniu pokorekcyjnym. Zawiera ono listę krów, które zostały poddane korekcji racic, wraz z informacją o zaobserwowanych schorzeniach i skrótami nazw z atlasu.
Prace nad udoskonaleniem atlasu nie ustają i w przyszłości możemy spodziewać się jego kolejnych edycji. Druga edycja jest dostępna na stronie: www.cgen.pl/korekcja/atlas
Opublikowaliśmy wyniki z czerwcowego sezonu OWH

Wyniki oceny wartości hodowlanej z czerwca 2022 r. są dostępne. Opublikowaliśmy nowe rankingi na bazie Indeksu Ekonomicznego (IE) oraz indeksu PF dla najlepszych jałówek i krów. Jednocześnie udostępniliśmy wyniki oceny genomowej sztuk w indywidualnych podsumowaniach genotypowania.
Wyświetl rankingi najlepszych samic tutaj. Czytaj dalej „co nowego”
Doskonalimy rozpoznawanie schorzeń racic

Trwają przygotowania do prowadzenia oceny wartości hodowlanej pod kątem nowej cechy jaką jest zdrowotność racic. Niezbędnym do jej prowadzenia są dane pozyskane podczas wykonywania korekcji racic. Wzorem innych krajów w celu utrzymania jakości tych danych przeprowadziliśmy szkolenie z rozpoznawania schorzeń zgodnie z wytycznymi międzynarodowej organizacji ICAR (“ICAR atlas zdrowia racic”). Niemal 30-tu korektorów korzystających z aplikacji “CGen korekcja” spotkało się w maju w Wielkopolsce, by doskonalić umiejętność prawidłowego rozpoznawania chorób pod okiem dr n. wet. Andrei Fiedler. Czytaj dalej „co nowego”
Pula krów do szacowania oczekiwanego inbredu zaktualizowana

Oczekiwany inbred potomstwa pomaga zorientować się na ile dany buhaj jest spokrewniony z populacją samic. Wykonano coroczną aktualizację puli krów, która jest wykorzystywana do obliczeń oczekiwanego inbredu potomstwa. Aktualizacja polega na wyborze reprezentatywnej grupy samic, które spełniają kryteria wiekowe typowego kojarzenia w populacji i zestawienie ich z aktywnymi rozrodczo buhajami. Coroczna aktualizacja tej listy umożliwia dokładniejsze odzwierciedlenie spodziewanego inbredu potomstwa w populacji krów rasy PHF. Pozwala hodowcy na wybór buhaja o innym pochodzeniu aniżeli jego krowy, co ułatwia kojarzenie z ograniczaniem inbredu.
Aktualizacja zakresów Indeksu Ekonomicznego

Aktualne dla kwietniowej oceny wartości hodowlanej zakresy Indeksu Ekonomicznego (IE) opublikowaliśmy na stronie: www.cgen.pl/indeks-ekonomiczny/aktualne-wyniki. Dzięki nim możliwe jest porównanie wartości IE interesującego nas buhaja (odmiany HO lub RW), krowy (odmiany HO lub RW) lub stada krów rasy PHF na tle populacji.
Kwietniowe wyniki OWH dla rasy simental

Od lutego publikujemy rankingi dla rasy simental. Zachęcamy do zapoznania się z kwietniowymi wynikami oceny wartości hodowlanej najlepszych buhajów i krów tej rasy. Są one dostępne po wybraniu rankingu na stronie: www.cgen.pl/indeksy. W menu rankingu należy wybrać w filtrze rasy/odmiany pozycję: SM.
Kwietniowe wyniki IE samic

Kwietniowe wyniki Indeksu Ekonomicznego (IE) oraz indeksu PF samic rasy PHF są dostępne. Na stronie www.cgen.pl/indeksy można znaleźć nowe:
– rankingi najlepszych samic,
– rankingi najlepszych jałówek na bazie indeksu rodowodowego,
– rankingi najlepszych stad na bazie indeksu rodowodowego,
– indywidualne podsumowania genotypowania.
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami.
Kwietniowe wyniki IE buhajów

Opublikowaliśmy kwietniowe wyniki oceny wartości hodowlanej buhajów rasy PHF. Rankingi CGen można szeregować według najnowszych wartości Indeksu Ekonomicznego (IE) lub indeksu PF. Zestawienia domyślnie wyświetlają się dla buhajów dostępnych dla polskiego hodowcy. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami buhajów na stronie: www.cgen.pl/indeksy
Znajdowanie przyczyn problemów w stadzie na podstawie danych – relacja ze szkolenia

W dniach 25-26.03.2022 r. w Gospodarstwie Rolnym Wonieść Sp. z o.o. odbyło się szkolenie dla korektorów racic, które zorganizowały firmy Zinpro i Cargill. Tematem przewodnim była walka ze schorzeniem racic o nazwie Dermatitis digitalis (DD).
Podczas części wykładowej szkolenia Huw McConochie (Zinpro) mówił o trzech podstawowych schorzeniach racic – wrzodach (SU), chorobie linii białej (WL) oraz DD. Zwrócił uwagę, że występowanie tych chorób wskazuje na konkretne przyczyny ich powstania i na obszary, którym należy przyjrzeć się w oborze. Czytaj dalej „co nowego”
O nowym rozwiązaniu w oborze – bud box

Informacje o zagrodzie typu bud box docierają do nas z wielu stron. Najpierw to łatwe do zastosowania w oborze rozwiązanie opisaliśmy w artykule “Bud box – co się kryje za tym hasłem?” w marcowym wydaniu czasopisma “Hodowla i Chów Bydła”. Pod linkiem do artykułu można obejrzeć schemat połączenia takiej zagrody z przepędem oraz krótką animację prezentującą zasadę działania bud box. Następnie ta idea została przedstawiona podczas IV Konferencji “Czas na współpracę”, Czytaj dalej „co nowego”
Rankingi buhajów i krów dla rasy simental

Do tej pory udostępnialiśmy rankingi najlepszych zwierząt rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej. W dniu dzisiejszym opublikowaliśmy nowość dla rasy simental. Są nią rankingi najlepszych buhajów oraz najlepszych krów.
Rankingi najlepszych buhajów domyślnie są zbudowane w oparciu o indeks PFSM, jednak zwierzęta można sortować również według podindeksów (produkcja, pokrój, płodność) lub cech (komórki somatyczne, długowieczność). Rankingi te są domyślnie wyświetlane dla wszystkich osobników, jednak istnieje możliwość sprawdzenia dostępności nasienia konkretnego buhaja po wybraniu opcji w filtrach „nasienie dostępne” lub w karcie buhaja. Każde zestawienie posiada także możliwość filtrowania po indeksie PFSM. Czytaj dalej „co nowego”