co nowego

Wszystkie aktualności CGen znajdziesz tutaj.
Kalendarium wydarzeń jest dostępne tutaj.
Najnowsze aktualności i nadchodzące wydarzenia wyświetlane są poniżej.

   Konsultacje na Uniwersytecie w Georgii

   Konsultacje na Uniwersytecie w Georgii

   W ramach porozumienia zawartego pomiędzy Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Instytutem Zootechniki Państwowym Instytutem Badawczym, trwają prace nad wdrożeniem w Polsce genomowej oceny wartości hodowlanej, wykorzystując metodę jednego kroku.

   Wsparciem w tym procesie są autorzy metody oraz oprogramowania – prof. Ignacy Misztal oraz prof. Daniela Lourenco pracujący na Uniwersytecie w Georgii (UGA), USA. Czytaj dalej „co nowego”

   IV Forum Genetyczne za nami

   IV Forum Genetyczne za nami

   IV Forum Genetyczne pt. “Indeks selekcyjny wsparciem hodowcy w ekonomicznym zarządzaniu stadem” odbyło się w Minikowie w dniu 15.11.2022 r. Rozpoczęło się od przywitania uczestników przez prezydenta PFHBiPM Leszka Hądzlika, a następnie wygłoszono interesujące wykłady.

   O korzyściach z genotypowania na przykładzie Irlandii mówił prof. Donagh Berry. Po nim dr Sophie Eaglen (NAAB) przedstawiła działania podejmowane przez amerykańskich hodowców w celu poprawy ekonomiki produkcji. Nie zabrakło także informacji od dr Katarzyny Stachowicz (AbacusBio Limited) o współczesnych indeksach ekonomicznych na przykładzie indeksu nowozelandzkiego. Wśród prelegentów wystąpili także pracownicy PFHBiPM – Krzysztof Bączkiewicz, Mieczysław Kopiczko i Paweł Wierzbicki. Przedstawili nowe trendy w indeksach selekcyjnych, a także możliwości wykorzystania narzędzi PFHBiPM w stadzie z punktu widzenia doradcy hodowlanego i hodowcy. Czytaj dalej „co nowego”

   Problemy z racicami po sezonie letnim

   Problemy z racicami po sezonie letnim

   Czy od pewnego czasu obserwujesz u swoich krów większe problemy z racicami? Mimo że lato dobiegło już końca, może być to efekt stresu cieplnego, którego zwierzęta doświadczyły w trakcie lata. Charakterystyczne jest zwiększenie się liczby przypadków choroby linii białej (WL) oraz krwiaków podeszwy (SH). Zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu o tej tematyce: https://holstein.pl/pietno-temperatury-widoczne-na-racicach/ W czerwcowym numerze czasopisma „Hodowla i Chów Bydła” znalazły się również wskazówki, w jaki sposób zapobiegać negatywnemu oddziaływaniu stresu cieplnego na zwierzęta. Warto przygotować się przed kolejnym sezonem letnim.

   Transmisja IV Forum Genetycznego

   Transmisja IV Forum Genetycznego

   Bilety na udział stacjonarny w IV Forum Genetycznym w Minikowie skończyły się. Jeśli nadal jesteś zainteresowany uczestnictwem, a nie zdążyłeś się zapisać, to zachęcamy do wzięcia udział w transmisji online wydarzenia na kanale PFHBiPM na Youtube i na stronie www.pfhb.pl.

   Dostęp do transmisji na kanale PFHBiPM na Youtube jest możliwy przez stronę tutaj i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

   Ze streszczeniami wykładów można zapoznać się tutaj.

   Zapraszamy już we wtorek 15.11.2022 r. od godziny 11:00.

   O Zielonym Ładzie podczas konferencji

   O Zielonym Ładzie podczas konferencji

   Podczas tegorocznej konferencji pt. “Narodowe Wyzwania w Rolnictwie”, odbyła się sesja poświęcona produkcji mleka. Podczas niej dyrektor Centrum Genetycznego PFHBiPM Sebastian Mucha przedstawił wykład pt. “Selekcja bydła mlecznego narzędziem hodowcy w realizacji Zielonego Ładu”. Następnie Martin Ziaja – prezes OZHB w Opolu, członek Zarządu PFHBiPM, przedstawił z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć producenci mleka, zarówno w aspekcie kosztów produkcji, jak i wizerunku hodowców bydła w kontekście Zielonego Ładu.

   Po zakończeniu części wykładowej odbyła się debata dotycząca “Zielonego Ładu wobec wysokich kosztów produkcji”, w której udział wziął prezydent PFHBiPM – Leszek Hądzlik, oraz wspomniani wcześniej prelegenci – Sebastian Mucha i Martin Ziaja.

   Konferencja została zorganizowana przez Grupę PTWP S.A. w dniu 27.10.2022 r. w Jachrance. PFHBiPM była oficjalnym partnerem tego wydarzenia.

   Czytaj dalej „co nowego”

   Opublikowaliśmy wyniki z październikowego sezonu OWH

   Opublikowaliśmy wyniki z październikowego sezonu OWH

   Wyniki oceny wartości hodowlanej z października 2022 r. są dostępne. Opublikowaliśmy nowe rankingi na bazie Indeksu Ekonomicznego IE oraz indeksu PF dla najlepszych jałówek i krów. Jednocześnie udostępniliśmy wyniki oceny genomowej sztuk w indywidualnych podsumowaniach genotypowania. W ramach nich można także wyświetlać informacje o cechach genetycznych samicy. Po wejściu w jej karcie w zakładce “Cechy genetyczne” znajdują się wyniki, które zostały podzielone na:

   – defekty genetyczne np. CDH – deficyt cholesterolu,
   – oraz cechy użytkowe dotyczące:

   • mleka np. beta-kazeina,
   • umaszczenia – VRC dominujące umaszczenie czerwone,
   • bezrożności np. odmiany celtyckiej.

   Rankingi najlepszych samic można wyświetlić tutaj.

   Aplikacja “CGen korekcja” – zbieramy oczekiwania hodowców

   Aplikacja “CGen korekcja” – zbieramy oczekiwania hodowców

   Projekt „CGen korekcja” od początku realizacji opierał się na współpracy z korektorami racic i hodowcami. Obecnie coraz więcej hodowców jest zainteresowanych wykorzystywaniem danych rejestrowanych w aplikacji do zarządzania stadem w obszarze zdrowotności racic. Chcąc sprostać oczekiwaniom użytkowników, konieczna jest rozbudowa funkcjonalności aplikacji. Na pierwszy plan wysuwa się opracowanie raportów, umożliwienie automatycznego tworzenia list do korekcji oraz eksport diagnoz do programów do zarządzania stadem. Zgłoszenia z tego zakresu zostały omówione na wrześniowym spotkaniu reprezentantów CGen z zespołami Pani Małgorzaty Lisieckiej oraz Pana Michała Hądzlika.

   Zapraszamy także innych hodowców zainteresowanych poprawą zdrowotności racic w swoim stadzie, do zgłaszania swoich oczekiwań oraz pomysłów drogą e-mailową na adres: korekcja@cgen.pl.

   Precyzyjna hodowla bydła oczami ekspertów

   Precyzyjna hodowla bydła oczami ekspertów

   Pod koniec sierpnia odbyła się konferencja dotycząca precyzyjnej hodowli bydła. Jest to temat bardzo aktualny z wielu względów. Z jednej strony wiąże się z nieuchronną automatyzacją monitorowania zwierząt, z drugiej stanowi odpowiedź na oczekiwania konsumentów. Oba te aspekty już teraz wpływają na ekonomikę produkcji mleka w wielu krajach i stanowią praktycznie pewną przyszłość także dla polskiej hodowli.

   W znacznej mierze tematyka konferencji była poświęcona automatycznemu rejestrowaniu danych i transformowaniu ich w informacje użyteczne dla hodowcy. Wielokrotnie podkreślano, że aby PLF (precision livestock farming – precyzyjna produkcja zwierzęca) był faktycznie skuteczny konieczne są oba te elementy. A więc nie tylko gromadzenie danych, ale także ich interpretacja, która ostatecznie będzie stanowiła skuteczne wsparcie dla hodowcy podczas podejmowania codziennych decyzji. Czytaj dalej „co nowego”

   Raport z dostępności nasienia buhajów

   Raport z dostępności nasienia buhajów

   Wybierając nasienie buhaja, każdy z nas bierze pod uwagę różne cechy zwierzęcia. Pomocne w podjęciu decyzji są zestawienia znajdujące się w raporcie z dostępności nasienia buhajów rasy PHF. Zawierają one najlepsze według Indeksu Ekonomicznego (IE) osobniki czarno-białe lub czerwono-białe podzielone np. ze względu na typ dostępnego nasienia (konwencjonalne, seksowane). Bieżący raport zawiera stan buhajów z dnia 18.08.2022 r. i jest dostępny na stronie: www.cgen.pl/raporty

   Trendy prezentowane na konferencji „Kulawizna u przeżuwaczy”

   Trendy prezentowane na konferencji „Kulawizna u przeżuwaczy”

   W dniach 01-05.08.2022 r. odbyła się kolejna edycja konferencji „Kulawizna u przeżuwaczy” (Lameness in Ruminants, LIR). W tym roku tematem przewodnim konferencji była mobilność i dobrostan. W spotkaniu wzięli udział reprezentanci 26 państw. Wśród 291 uczestników znaleźli się naukowcy, lekarze weterynarii, korektorzy racic i przedstawiciele przemysłu. Konferencja LIR umożliwiła tej różnorodnej grupie zapoznanie się ze stosowanymi w poszczególnych krajach praktykami, najnowszymi wynikami badań oraz aktualnie realizowanymi projektami. Czytaj dalej „co nowego”

   Sierpniowe wyniki OWH dla rasy simentalskiej

   Sierpniowe wyniki OWH dla rasy simentalskiej

   Zachęcamy do zapoznania się z sierpniowymi wynikami oceny wartości hodowlanej najlepszych buhajów i krów rasy simentalskiej. Są one dostępne po wybraniu rankingu na stronie: www.cgen.pl/indeksy. W menu rankingu należy wybrać w filtrze rasy/odmiany pozycję: SM.