Wszystkie aktualności CGen znajdziesz tutaj.
Kalendarium wydarzeń jest dostępne tutaj.
Najnowsze aktualności i nadchodzące wydarzenia wyświetlane są poniżej.
Schorzenia racic tematem konferencji

Schorzenia racic stanowiły temat przewodni marcowej V konferencji “Czas na Współpracę”. Główny prelegent dr James Wilson na co dzień jest konsultantem ds. zdrowia racic w Wielkiej Brytanii. Podczas swoich wystąpień skupił się na wytycznych dotyczących prawidłowej korekcji racic i stosowania ketoprofenu jako środka przeciwbólowego wspomagającego leczenie schorzeń racic. Wielokrotnie podkreślał, iż podstawą walki ze schorzeniami infekcyjnymi, do których zalicza się dermatitis digitalis (DD), jest higiena. W tym przypadku ważne są także regularne kąpiele racic. Dr Wilson jako kluczowe uznał rozpoznawanie kulawizn we wczesnym ich etapie oraz zaprezentował jak w tym celu wykorzystać ocenę chodu (mobilności). Czytaj dalej „co nowego”
- rankingi na bazie Indeksu Ekonomicznego (IE) lub indeksu PF dla najlepszych jałówek i krów,
- wyniki oceny genomowej samic wraz z informacją o ich cechach genetycznych w indywidualnych podsumowaniach genotypowania, dostępnych dla hodowców genotypujących w PFHBiPM.
- buhajów odmiany HO,
- buhajów odmiany RW,
- krów odmiany HO,
- krów odmiany RW,
- stad krów rasy PHF,
O ocenie wartości hodowlanej podczas warsztatów Interbull

Pracownicy PFHBiPM uczestniczyli w lutym w warsztatach Interbull. Stanowią one ważną platformę do dyskusji o przyszłości międzynarodowej oceny wartości hodowlanej bydła. Jest to okazja do omówienia najnowszych trendów oraz wyzwań.
Pierwsza sesja została poświęcona nowym cechom w ocenie wartości hodowlanej i dotyczyła długości ciąży, zatrzymania łożyska oraz hipokalcemii (inaczej gorączki mlecznej). Cechy te zostały wybrane przez kraje członkowskie jako potencjalnie interesujące w ankiecie przygotowanej przez Interbull. Omawiany był ich potencjał do dalszego wykorzystania w ocenie genetycznej bydła. Czytaj dalej „co nowego”
Spotkanie robocze grupy CG-IZ

W dniu 20 lutego 2023 r. w Balicach odbyło się spotkanie robocze grupy CG – IZ działającej na mocy porozumienia pomiędzy PFHBiPM oraz IZ-PIB. Podczas spotkania poruszono najważniejsze kwestie, nad którymi pracujemy wspólnie w celu wdrażania innowacji i rozwoju hodowli bydła ras mlecznych. Należy tu wspomnieć przede wszystkim o realizacji nowego systemu oceny wartości hodowlanej dla bydła rasy holsztyńsko-fryzyjskiej opartego na tzw. metodzie „jednego kroku”. Jest to najnowsza metodyka, nad wdrożeniem której pracują najważniejsze ośrodki obliczeniowe zarówno w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz w Europie. Innowacyjność tej metody polega na możliwości uwzględnienia w jednej ocenie wszystkich zwierząt, zarówno tych zgenotypowanych jak i niezgenotypowanych. Nie ma w niej podziału na ocenę konwencjonalną i genomową, mamy tylko ocenę jednostopniową. Pozwala to na zwiększenie dokładności oceny oraz znacząco zmniejsza zjawisko obciążenia oceny wynikające z preselekcji zwierząt ocenianych genomowo. Czytaj dalej „co nowego”
Wysoka produkcja i dobra płodność idą w parze

Wzrost produkcji i poprawa płodności wzajemnie się nie wykluczają. Taki wniosek pojawił się w artykule czasopisma “Holstein International”. Zaprzecza on powszechnemu przekonaniu, że wysokoprodukcyjne krowy mają słabą płodność. Każdy hodowca, który chce poprawić wyniki rozrodu w swoim stadzie, powinien łączyć zarządzanie na wysokim poziomie z wykorzystaniem dobrej genetyki. Czytaj dalej „co nowego”
Opublikowaliśmy wyniki z lutowego sezonu OWH

Wyniki oceny wartości hodowlanej z lutego 2023 r. są dostępne. Opublikowaliśmy:
Dostęp do wymienionych narzędzi jest dostępny na stronie www.cgen.pl/indeksy
Raport z dostępności nasienia buhajów dostępny

Przygotowaliśmy raport z dostępności nasienia buhajów rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej. Zawiera on osobniki z najlepszymi wynikami Indeksu Ekonomicznego (IE) lub indeksu PF z grudniowej oceny wartości hodowlanej. Buhaje rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, których nasienie jest osiągalne w kraju, zostały podzielone ze względu na Czytaj dalej „co nowego”
Grudniowe wyniki OWH dla rasy simentalskiej

Hodowców bydła rasy simentalskiej zachęcamy do zapoznania się z grudniowymi wynikami oceny wartości hodowlanej. Są one dostępne w rankingach najlepszych buhajów i krów.
Po wybraniu rankingu na stronie: www.cgen.pl/indeksy, należy jeszcze wybrać z menu rasę simentalską oznaczoną w filtrze rasy/odmiany jako „SM”.
Grudniowe zakresy Indeksu Ekonomicznego (IE)

Buhaje, krowy i młodsze zwierzęta rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej otrzymały już grudniowe wyniki oceny wartości hodowlanej. Ich wyniki Indeksów Ekonomicznych (IE) można porównywać z zakresami IE jakie obserwujemy w tym sezonie w populacji.
Jest to możliwe dzięki wykresom przygotowanym dla:
które są dostępne na stronie: www.cgen.pl/indeks-ekonomiczny/aktualne-wyniki
Wyniki oceny wartości hodowlanej samic są dostępne

Wyniki Indeksu Ekonomicznego (IE) oraz indeksu PF samic rasy PHF dla sezonu grudniowego są dostępne. Na stronie www.cgen.pl/indeksy można znaleźć nowe:
• rankingi najlepszych samic,
• rankingi najlepszych jałówek na bazie indeksu rodowodowego,
• rankingi najlepszych stad na bazie indeksu rodowodowego,
• indywidualne podsumowania genotypowania.
Zachęcamy do korzystania z tych narzędzi.
Grudniowe wyniki oceny wartości hodowlanej buhajów

Opublikowaliśmy grudniowe wyniki oceny wartości hodowlanej buhajów rasy PHF. Rankingi można szeregować według najnowszych wartości Indeksu Ekonomicznego (IE) lub indeksu PF. Zestawienia domyślnie wyświetlają się dla buhajów, których nasienie jest dostępne w kraju. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami buhajów na stronie: www.cgen.pl/indeksy
Konsultacje na Uniwersytecie w Georgii

W ramach porozumienia zawartego pomiędzy Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Instytutem Zootechniki Państwowym Instytutem Badawczym, trwają prace nad wdrożeniem w Polsce genomowej oceny wartości hodowlanej, wykorzystując metodę jednego kroku.
Wsparciem w tym procesie są autorzy metody oraz oprogramowania – prof. Ignacy Misztal oraz prof. Daniela Lourenco pracujący na Uniwersytecie w Georgii (UGA), USA. Czytaj dalej „co nowego”