W dniach 18-19.10.2019 w Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży zorganizowaliśmy szkolenie dla 25 korektorów racic będących uczestnikami projektu „CGen korekcja”. Prowadzącą była uznana szkoleniowiec dr med. wet. Andrea Fiedler z Niemiec. Poruszano tematy dotyczące współwystępowania Dermatits digitalis (DD) z innymi chorobami racic np. wrzodami podeszwy (SU), ropowicy międzypalcowej (IP) oraz stresu cieplnego u krów, który staje się coraz większym problemem nie tylko na świecie, ale także w polskich stadach.
Natomiast część praktyczna szkolenia odbyła się na nogach wołowych pozyskanych z Zakładów Mięsnych Łuniewscy. Uczestnicy szkolenia pod czujnym okiem prowadzącej wykonywali korekcję racic, która następnie była omawiana i oceniana. Nie zabrakło także testu z rozpoznawania schorzeń racic na podstawie zdjęć czy rozmów na temat związanych z rejestracją informacji o zdrowotności racic za pomocą aplikacji „CGen korekcja”. Dla uczestników projektu „CGen korekcja”, którzy pojawili się na szkoleniu po raz pierwszy, zorganizowano zajęcia z obsługi aplikacji „CGen korekcja” oraz przedstawiono „ICAR Atlas Zdrowia Racic„, którego znajomość nazewnictwa jest konieczna do właściwej rejestracji schorzeń racic.
Serdecznie zapraszamy zarówno hodowców będących pod oceną wartości użytkowej w PFHBiPM, chcących prowadzić stały monitoring zdrowotności racic w swoich stadach, jak i korektorów racic, którzy chcą korzystać z bezpłatnej aplikacji „CGen korekcja”, do zgłoszenia chęci udziału w projekcie „CGen korekcja” tutaj.