Czy wiesz jak wygląda zdrowotność racic w Twoim stadzie?

W ocenie stanu zdrowia racic w stadzie pomaga aplikacja “CGen korekcja”. Jest to narzędzie udostępniane hodowcom korzystającym z oceny wartości użytkowej w PFHBiPM.

W jaki sposób korzysta się z aplikacji “CGen korekcja”?
Zaobserwowane choroby i problemy z racicami rejestrujemy przy użyciu tabletu, telefonu lub komputera. Dzięki pobieraniu danych z systemu informatycznego PFHBiPM (FedInfo), możliwe jest przypisanie informacji do konkretnych zwierząt, znajdujących się w danym momencie w stadzie. Większość informacji wprowadzana jest do aplikacji przez korektorów racic, ale zdarzają się również stada, w których hodowcy samodzielnie rejestrują informacje. Rozpoznawanie poszczególnych schorzeń racic rejestrowanych w aplikacji oparte jest o “ICAR atlas zdrowia racic”.

Aplikacja “CGen korekcja” wspomaga zarządzanie stadem
Na zakończenie wizyty korektora, otrzymujemy z aplikacji podsumowanie listy krów, które zostały sprawdzone w poskromie, wraz z zaobserwowanymi chorobami czy dodatkowymi informacjami. Mogą nimi być wyznaczony termin zdjęcia opatrunku czy konieczność skontaktowania się z lekarzem weterynarii. Oprócz tego raz w roku przygotowywane są podsumowania roczne, o których więcej pisaliśmy tutaj.

Genomowa ocena wartości hodowlanej w trakcie opracowania
Dane rejestrowane w ramach projektu “CGen korekcja” służą do stworzenia polskiej populacji referencyjnej, która umożliwi prowadzenie oceny genomowej dla zdrowotności racic. Dzięki temu już w przyszłym roku będzie możliwe prowadzenie selekcji w kierunku poprawy zdrowia racic.

Jak mogę zacząć korzystać z aplikacji “CGen korekcja”?
Udostępnienie aplikacji jest bezpłatne i poprzedzone podpisaniem umowy przez hodowcę i korektora racic z PFHBiPM. Zachęcamy do kontaktu przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: www.cgen.pl/korekcja/dolacz lub pod numerem telefonu 732-430-550.